od 1.9.2022 DOČASNĚ ZAVŘENO. Vážení zákazníci, provoz eshopu je dočasně přerušen. O znovuotevření se dozvíte na naší facebookové stránce a v newsletteru, který zasíláme stávajícím zákazníkům a registrovaným odběratelům. Budeme se na vás opět těšit!
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
  • Štítky blogu
Blog
Halloweenský knižní výběr a doprava zdarma Halloweenský knižní výběr a doprava zdarma
V článku vám blíže představíme několik knih, které se tematicky hodí k Halloweenu. číst celé
Kreativní dílna pískování obrázků 24. 8.
22.08.2021 Akce
Kreativní dílna pískování obrázků 24. 8.
Přijďte tvořit a hrát si do herny U Soptíka. číst celé
Kreativní dílna pískování obrázků
08.08.2021 Akce
Kreativní dílna pískování obrázků
Po delší pauze pro vás spolu s hernou U Soptíka pořádáme další kreativní dílnu pro děti. číst celé
Zobrazit všechny články
Zajímá Vás dění v dětském knižním světě?

Nechte si pravidelně zasílat přehled těch nejzajímavějších novinek.

 

 

Horská cesta

Recenzi jsme pro Vás připravili ve spolupráci s autorkou blogu Malé radosti.

I cesta může být cíl a obohatit nás o nové zkušenosti, zážitky a přátelství. Aktuálně poslední (ne na dlouho) kniha kanadské spisovatelky a ilustrátorky Marianne DubucHorská cesta dětem ukáže, jak mocné může být přátelství, odvaha, touha po dobrodružství i krása přirozeného běhu života.

Ptáček a lev i ti druzí

Jméno Marianne Dubuc není na českém knižním trhu žádnou novinkou, téměř všechny její knihy se velmi brzy dočkaly českého překladu. Ta úplně první Ptáček a lev (v originále vyšla v roce 2013, u nás vydal Labyrint v roce 2015) zaznamenala takový úspěch, že se pražská DAMÚZA nechala knihou inspirovat a připravila stejnojmenné loutkové představení.

V Labyrintu v roce 2017 vyšel další laskavý zvířátkový příběh o jiné podobě rodičovství – Já nejsem tvoje maminka. Autorka si poté lehce odbočila k veselejší dějové lince spošťákem Myšákem. V této sérii vyšly zatím tři knihy, v českém překladu jsou k dostaní první dvě, třetí nakladatelství Host snad připraví také.

Cesta životem

Kniha Horská cesta připomíná pohádkové setkání dvou generací – moudrá, klidná a tichá paní Jezevcová se při své pravidelné procházce na vrchol hory Cukrová homole potká s malým, rozverným a zvědavým kocourkem Lulu. Zdánlivě ztracený a nemotorný Lulu po boku paní Jezevcové získává nejen sebevědomí, ale i vědomosti o přírodě a mnoho dalších přátel. Paní Jezevcová bez mentorování a poučování předává kocourkovi mnoho životních mouder a stává se tak jeho průvodkyní přírodou i životem.

Nenáročný a jednoduchý příběh o cestě na vrcholek kopce mezi řádky svěřuje dětem tradiční hodnoty. Vypráví o tom, že starší generace může tu mladší mnohé naučit, a naopak, starší generace po boku mladší pookřeje. Horská cesta na Cukrovou homoli ve svém minimalistickém textu oslavuje sílu přátelství, vzájemné úcty i kouzlo poznání své “malosti” vůči celému světu.

„Víš, člověk si tam připadá maličký,“ odvětí paní Jezevcová, a když chce Lulu vědět, jak přesně maličký, řekne, že „Maličký jako zrnko hvězdného prachu, které se třpytí na růži.“

Pravidelné nedělní vycházky paní Jezevcové a kocourka Lulu se stávají příjemnou rutinou, která neubíjí, ale naopak se stává důvěrným okamžikem na první pohled rozdílné dvojice. Postupem času se role vyměňují, Lulu je tím, kdo podá pomocnou tlapku své průvodkyni. Stejně jako je to i v životě, kde mládí postupem času přirozeně zaujímá dominantní místo a stáří se upozaďuje. Až jednoho dne paní Jezevcová zůstává doma a Lulu se vydává na cestu sám.

Minimalistické ilustrace

Kdo se někdy setkal s autorskou knihou Marianne Dubuc, na první pohled rozezná její typický rukopis. Minimum textu dává vyniknout jemným ilustracím. V nich nic nechybí ani nepřebývá, měkké barvy a drobné detaily nechávají dětem prostor pro vlastní fantazii. Celostránková ilustrace prvního společného výstupu na Cukrovou homoli nenásilně zdůrazňuje malost člověka proti samotné přírodě a malichernost lidského pachtění. Ilustrace Horské cesty jsou malým uměleckým dílkem, které dětem ukáže, že kresba v literatuře může zaujmout i jinými aspekty, než kýčem nebo křiklavými barvami.

Horská cesta a kam dál?

Nabízí se otázka, co bude následovat po Horské cestě? Nakladatelství Labyrint připravuje k vydání ještě v červnu další autorčinu knihu Stín malého geparda.

Stín Malého Geparda zmizel, už měl dost toho, že musel svého pána všude doprovázet. Malého Geparda nikdy nenapadlo, že by věci mohly být jinak. Malý Stín nikdy nepomyslel na to, že být první není vždycky tak snadné. Příběh o přátelství a schopnosti vcítit se do kůže toho druhého.

DUBUC, Marianne. Horská cesta. Přeložil Ondřej KAVALÍR. V Praze: Labyrint, 2019. ISBN 978-80-86803-55-5.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Zajímá Vás dění v dětském knižním světě? Nechte si pravidelně zasílat přehled těch nejzajímavějších novinek.

           

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz